06:40:00

"Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój" Shauna Niequist- recenzja książki

Mimo iż naprawdę dużo czytam ( w porównaniu do statystycznego Polaka ;), a książki uwielbiam tak samo jak kosmetyki, to jednak mało ich recenzuje na blogu. Ostatni raz napisałam o książce rok? Dwa lata temu? Było to tak dawno, że już sama nie pamiętam kiedy. Pora nadrobić braki i w związku z tym zapraszam Was na recenzję książki "Piękne życie. Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój" Shauny Niequist ( premiera na polskim rynku wydawniczym miała miejsce 5 lipca br. ), amerykańskiej pisarki, autorki czterech książek. "Piękne życie" to jej najnowsza propozycja i jednocześnie pierwsza książka spod jej pióra, którą miałam okazję przeczytać i która już została uznana za bestseller New York Timesa, Publishers Weekly i Amazona.
"Piękne życie", jak może sugerować podtytuł "Jak nauczyłam się mówić nie, przestałam być idealna i odnalazłam spokój", nie jest poradnikiem. Jest to bardziej pamiętnik autorki, w którym spisała swoje wspomnienia i dygresje, opowiedziała o przemęczeniu, o ciągłym braku czasu i zapracowaniu, ale przede wszystkim o tym, jaka zmiana w niej zaszła, jak nauczyła się się asertywności, jak znalazła równowagę w życiu i zaczęła cieszyć się z małych, codziennych rzeczy. Zagłębiając się w książkę coraz bardziej, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że w pewnym stopniu pozycja ta przypomina serię książek Reginy Brett ( "Bóg nigdy nie mruga", "Jesteś cudem" i "Bóg zawsze znajdzie Ci pracę" ). Jak one, tak i "Piękne życie" przedstawia prawdziwe historie, które skrywają w sobie głębokie przesłania i mądrości, które są urzekające i krzepiące, z których czytelnik wyciągnie naukę dla samego siebie. Autorka wiele w życiu przeszła ( między innymi utrata dziecka ), jak każdy z nas napotykała różne przeszkody i trudności, z którymi nauczyła się radzić. Swoje zmagania opisała w książce. Jej narracja jest szczera, mądra, zmuszająca do refleksji. Jej opowieści powodują, że człowiek chce się zatrzymać, głęboko odetchnąć, odpocząć i zastanowić się nad własnym życiem. Ze strony na stronę, czytelnik zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie jest cyborgiem, że nie musi wszystkiego robić sam, nie musi gonić za nie wiadomo czym, nie musi być  doskonały i perfekcyjny, bo przecież nikt taki nie jest. Nie ma ludzi idealnych, stwarzają tylko takie pozory. Z każdą kolejną stroną zaczyna się też wierzyć, że tak jak autorka, jest się w stanie zmienić swoje życie, że nigdy nie jest na to za późno. 
Książkę Shauny Niequist przeczytałam jednym tchem, tak mi się spodobała. Moim jedynym zarzutem jest zbyt duże obnoszenie się wiarą i pokładanie w niej wszystkich aspektów życia, bo choć szanuję jej poglądy, to uważam, że nie wszystkim czytelnikom mogą przypaść do gustu.
Książka podzielona jest na sześć części ( Przemiana, Tunele, Spuścizna, Chodzenie po wodzie, Życie w porę, Rzucanie cukierków ), a te na kilka mniejszych rozdziałów. Całość liczy 230 stron, które pochłania się jedną za drugą. Uważam, że nie jest to tylko zasługa lekkiego, przyjemnego stylu pisania autorki i ciekawych historii, które ma do opowiedzenia czytelnikowi, ale też odpowiedniej wielkości czcionki, dzięki której oczy się nie męczą. Bo samo wydanie książki również zasługuje na uwagę. Spójrzcie tylko, jaka cudna jest okładka! Subtelna, urzekająca, kojąca, mająca w sobie też coś pozytywnego i radosnego. Doskonale odzwierciedla to, co pod sobą kryje. 
"Piękne życie" Shauny Niequist na polski rynek wprowadziło Wydawnictwo Znak, a kupić ją możecie zarówno księgarniach stacjonarnych i internetowych, np. w Empiku. Cena okładkowa wynosi 36,90 zł, ale w Empiku dostaniecie ją taniej, o pi razy drzwi, 10,00 zł ;) 

34 komentarze:

 1. coś dla mnie, choć ja jestem dość specyficznym człowiekiem, nauczyłam się dobrze czuć ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie lubię takich pozycji. nudza mnie;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie napisana recenzja, książka wydaje się ciekawa. Taka teraz na czasie, będę polecać ją moim klientkom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta Twoja propozycja książkowa coś czuję, że skradłaby moje serce.
  Ach, to coś dla mnie!
  Życie jest piękne i trzeba nauczyć się to doceniać :)
  Pozdrawiam poniedziałkowo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem szczerze, że już tytuł mnie kupuje :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Zanim przeczytałam do końca Twoją recenzję, od razu wpadła mi do głowy myśl, że to może być podobna książka do książek Reginy Brett. I faktycznie tak jest, bo widzę podobny podział rozdziałów, co u Brett, a także skłonność do pokładania wszystkiego w wierze. Na książkę nie wiem, czy się skuszę, ale na pewno będę miała ją na uwadze :)

  Pozdrawiam serdecznie, Ola.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wnioskując po opisie, książka na pewno idealnie trafiłaby w mój gust ;) Przy najbliższych zakupach książkowych muszę koniecznie ją zamówić:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka rzeczywiście piękna, aczkolwiek to książka zupełnie nie dla mnie
  Masz piękny wygląd bloga!

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już sama okładka zachęca do przeczytania. :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwszy raz widzę tą książkę :)
  Oj tak okłada śliczna!

  OdpowiedzUsuń
 11. Temat raczej nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pewnie można z niej wynieść wiele dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fakt, już sama okładka kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czujemy, że mogłaby przypaść do gustu naszej mamie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Sama bym po nią sięgnęła, wydaje się ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 16. jakoś nie przepadam za takimi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zdecydowanie książka dla mnie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Takich książek nie lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam - ale może kiedyś trafi w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wolę książki oparte na własnych przeżyciach niż poradniki, z których często nic nie wynika, więc czuję się zachęcona. Asertywność, to bardzo ważna cecha, której powinien nauczyć się każdy :D

  OdpowiedzUsuń
 21. nie słyszałam o tej książce ;) gustuję raczej w innym gatunku literackim, ale w sumie może by to była dobra odskocznia dla moich ukochanych krwawych kryminałów ;P

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo chętnie po nią sięgnę w wolnej chwili :)

  Pozdrawiam, Tak Po Prostu BLOG :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeczytałabym ją z przyjemnością ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. tematyka jak najbardziej na plus - jednak ja kompletnie nie mam problemu z mówieniem nie :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Zainteresowała mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawa propozycja, chętnie po nią sięgnę bo ostatnio tonę w samych romansidłach :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Niestety książka nie dla mnie :D
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie, do obserwowania i komentowania :*

  OdpowiedzUsuń
 28. Przyznam szczerze, że nie słyszałam o tej książce i chyba raczej się na nią nie skuszę, z pewnością irytowałoby mnie "umoralnianie" autorki. Jeszcze jak wspomniałaś o nachalnym epatowaniu wiarą, mam pewność, że to nie dla mnie. Jednak wiem, komu będę polecać, tym bardziej, że cena fajna.

  OdpowiedzUsuń
 29. Co za cudo! Okładka swoją drogą, ale Twój opis też jest niezwykle zachęcający <3 Sama również nie lubię tych "boskich" odniesień, ale np. o "Możesz, jeżeli myślisz, że możesz" mam bardzo pozytywne zdanie mimo tego, że jest tam trochę takich odniesień :) Dopisuję sobie książkę do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Taka książka to nie moja bajka, ale okładka mi się bardzo podoba.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 MintElegance , Blogger